Zajęcia przedszkolne polecane dla dzieci z autyzmem
Bardzo wiele placówek czy to przedszkolnych, czy szkolnych są ośrodkami integracyjnymi. Tworzą grupy dla dzieci z różnymi zaburzeniami. W przypadku dzieci z autyzmem te grupy liczą około 15 do 20 osób, a w niej jest od 2 do 4 osób z zaburzeniami. Opiekunem grupy jest pedagog z kwalifikacjami terapeutycznymi. Może być wspierany przez innego nauczyciel. Każda placówka może pracować według własnych określonych metod i zasad. Przed wyborem warto spora wadzić czy oferowane zajęcia będą odpowiednie dla naszego dziecka.
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zapisanie dziecka do żłobka lub przedszkola integracyjnego, gdyż ma styczność ze zdrowymi dziećmi. Takim integracyjnym punktem przedszkolnym i żłobkiem jest Tajemniczy Ogród, w którym pracują osoby z doświadczeniem w prowadzeniu zajęć z dziećmi z autyzmem. Specjaliści prowadzą dogoterapię oraz arteterapię dla dzieci autystycznych. W związku z występującymi zaburzeniami u dzieci autystycznych jest to bardzo trudna grupa. Tkwią we własnym zamkniętym świecie, powtarzają wciąż te same czynności. Dzieci te trzymają się na uboczu, unikają kontaktów społecznych. Do takiego dziecka trzeba odpowiednio dotrzeć, co bywa bardzo trudne. Na początku trzeba dotrzeć do dziecka, aby móc je przekonać do zabawy. Zabawy powinny być ukierunkowane na kondycje wzrokowo-ruchową, oraz zabawy naśladownicze. Lepieni z plasteliny czy modeliny pozwala mu odkryć się na świat.
Co to jest autyzm?
Autyzm jest zaburzeniem rozwoju, objawia się przed 3 rokiem życia. Pierwsze objawy mogą pojawić się już przed pierwszym rokiem życia. Każda z osób objętych spektrum autyzmu może mieć różne objawy. Niemniej jednak jest to zaburzenie rozwojowe pracy mózgu. Osoby z tą chorobą mają trudności w relacjach społecznych, nie potrafią komunikować się z druga osoba. Jest to choroba trwała, nie ma możliwości wyleczenia się, jedynie dzięki terapii można w miarę funkcjonować w społeczeństwie. Badania dowodzą, że osoby objęte tym zaburzeniem są w stanie pracować oraz prowadzić samodzielne życie.
Pierwsze objawy, na które warto zwrócić uwagę to trudności w nawiązaniu kontaktu wzrokowego. Nie posługują się gestami, są mało zainteresowane drugą osobą, sprawiają wrażenie, jakby nie słyszały, nie reagują na własne imię. Zdrowe dzieci bawią się lalkami, przebierają, karmią, chodzą do sklepu, na zakupy. Dziecko z autyzmem nie potrafi bawić się w ten sposób. Pierwsze objawy mogą pojawić się już u niemowlaka, należy zwrócić uwagę czy dziecko gaworzy, uśmiecha się do nas.
Autyzmu nie leczy się farmakologicznie, jedyną metodą jest terapia, jednak nie ma jednego schematu dla wszystkich chorych. Oddziaływania terapeutyczne są ustalane odpowiednio do danej osoby, jej zaburzeń, potrzeb i wieku.
Dzieci z autyzmem mają często infekcje oraz zaburzenia pokarmowe. Stosując środki farmakologiczne, możemy zmniejszyć nadpobudliwość, poprawić zaburzenia snu i koncentrację.