Jak zapewnić odpowiednią opiekę dziecku z autyzmem?
Warto mieć świadomość, że autyzm nie jest chorobą, ale neuroróżnorodnością. Według kryteriów diagnostycznych klasyfikowany jest jako całościowe zaburzenie rozwoju. W związku z tym dzieci z autyzmem wymagają specjalnego wspomagania między innymi w nauce prawidłowej mowy, nawiązywania kontaktu z własnym ciałem, optymalnego reagowania na bodźce napływające z otoczenia oraz umiejętności społecznych. W naszym wpisie przedstawimy szerzej kwestię opieki jakiej wymaga dziecko z autyzmem oraz dostępnych możliwości. Zapraszamy do lektury.
Jakie potrzeby ma dziecko z autyzmem?
Jest niezwykle ważne, aby w miarę możliwości, diagnoza dziecka przejawiającego cechy zaburzenia rozwoju, została postawiona jak najwcześniej. Czym młodsze jest dziecko, tym łatwiej jest wypracować z nim różnego typu umiejętności. Poza tym dzieci autystyczne, tak jak ich neurotypowi rówieśnicy, mają ogromną potrzebę bezpieczeństwa i akceptacji, a jednocześnie trudności z ich komunikowaniem osobom z najbliższego otoczenia. Dlatego opieka nad dziećmi autystycznymi wymaga współpracy:
- rodziców,
- nauczycieli,
- nauczycieli wspomagających,
- lekarzy,
- psychologów,
- pedagogów specjalnych,
- logopedów.
Aby umożliwić dziecku z autyzmem optymalny rozwój ruchowy oraz intelektualny, niezbędny jest indywidualny plan edukacyjno-terapeutyczne oraz regularna ewaluacja postępów w terapii. W tym celu wykorzystywane są różnorodne metody pracy z dzieckiem. Do najefektywniejszych należą:
- terapia integracji sensorycznej (SI) – obejmująca pracę nad wrażliwością dzieci autystycznych na bodźce oraz występującymi zaburzeniami czucia,
- zabawa i zajęcia na świeżym powietrzu, z dostępem do zieleni,
- zajęcia z oligofrenopedagogiem – w przypadku zdiagnozowania u dziecka autystycznego współwystępującej niepełnosprawności intelektualnej,
- trening umiejętności społecznych,
- terapia logopedyczna np. treningi słuchowe Johansena, Tomatisa, Warnkego,
- zajęcia z psychologiem.
Jest niezwykle ważne, aby dziecko posiadające diagnozę autyzmu, uczestniczyło w wymienionych zajęciach. W przypadku małych dzieci warto zgłosić się do poradni psychologiczno-pedagogicznej i zapisać dziecko do żłobka integracyjnego, przedszkola integracyjnego lub specjalnego.