Fakty i mity na temat przedszkoli prywatnych
Żaden rodzic nie jest w stanie uniknąć rozważań na temat wybrania placówki przedszkolnej. Problem powraca jak bumerang. Co wybrać przedszkole prywatne, a może lepiej publiczne? Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Warto je poznać, by „wyrobić” sobie własne zdanie. Jakie fakty i mity związane są z posłaniem dzieci do placówek prywatnych względem państwowych?
Mity na temat prywatnych przedszkoli
Podstawowym zarzutem, jaki kierowany jest w stronę przedszkoli prywatnych to fakt, iż są drogie. Warto w pierwszej kolejności oddać sprawiedliwość publicznym placówkom i od razu wyjaśnić, że nie do końca są one z kolei darmowe. Płaci się za wyżywienie, za wyprawkę przeszkloną i podręczniki, a także dodatkowe godziny ponad godziny programowe przedszkola, jeśli maluch zostaje w przedszkolu dłużej. W prywatnych placówkach płaci się za pobyt dziecka, ale często można liczyć na wsparcie z gmin, różnego rodzaju dofinansowania, przez co łączne opłaty nie są aż tak wysokie.
Drugim zarzutem jest funkcjonowanie prywatnych przedszkoli. W prywatnym przedszkolu obowiązują te same normy prawne co w publicznym. Obie placów obowiązują te same wymagania w zakresie bezpieczeństwa i higieny, wykształcenia nauczycieli, podstawy programowej i prawa dziecka do korzystania z pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Fakty na temat przedszkoli prywatnych
Biorąc pod uwagę obie placówki oświatowe z całą pewnością prywatne przedszkola mają większe możliwości zapewnienia różnorodności zajęć dodatkowych, choć w dobie różnego rodzaju programów i dofinansowań unijnych nie jest to regułą. Zwykle jednak w prywatnym przedszkolu możliwe jest uczestniczenie dziecka w kilku rodzaju zajęciach animacyjnych. Szczególnie różnice w jakości edukacji widoczne są w przypadku przedszkoli integracyjnych nastawionych tak jak nasz na pomoc dzieciom np. z autyzmem w przystosowaniu się do grupy rówieśniczej, nauczenia ich interakcji z innymi, a w przypadku dzieci zdrowych uwrażliwienia ich na potrzeby drugiego człowieka, który czasem może wyglądać, zachowywać się inaczej.