Blog
Fakty i mity na temat przedszkoli prywatnych
Żaden rodzic nie jest w stanie uniknąć rozważań na temat wybrania placówki przedszkolnej. Problem powraca jak bumerang. Co wybrać przedszkole prywatne, a może lepiej publiczne? Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Warto je poznać, by „wyrobić” sobie własne zdanie. Jakie fakty i mity związane są z posłaniem dzieci do placówek prywatnych względem państwowych?
Jak przygotować dziecko na pobyt w przedszkolu?
Gdy wreszcie nadchodzi pierwszy dzień naszego dziecka w przedszkolu, jako rodzice musimy sobie zdawać sprawę przede wszystkim z tego, że to dla niego nowy, stresujący etap. Podobnie, jak nasz pierwszy dzień w pracy. Oczywiście tutaj dochodzi kwestia tego, że nasza pociecha jest jeszcze mała i nie rozumie, dlaczego musi zostać bez mamy. W związku z tym powinniśmy odpowiednio się na ten dzień przygotować, a gdy się zacznie postępować konsekwentnie.
Przykłady zabaw dla dzieci z nadpobudliwością psychoruchową
Nadpobudliwość psychoruchowa jest zaburzeniem, które przejawia się nietypowymi zachowaniami. Najczęściej są to problemy z koncentracją uwagi, koordynacją ruchową, napięciem mięśni.
Najważniejsze cele i zadania żłobków integracyjnych
Żłobek dla wielu rodziców jest szansą na powrót do pracy zawodowej, a niekiedy jest niezbędnym wyborem. W przypadku żłobków integracyjnych rzeczywistość jest jednak często zupełnie inna. Takie miejsce przyjmuje dzieci z niepełnosprawnościami, wymagające specjalnej opieki, pojawiają się dzieci z zespołem Downa, porażeniem mózgowym, czy wzmożonym napięciem mięśniowym. Taka placówka ma być dla nich wsparciem.
Zajęcia przedszkolne polecane dla dzieci z autyzmem
Bardzo wiele placówek czy to przedszkolnych, czy szkolnych są ośrodkami integracyjnymi. Tworzą grupy dla dzieci z różnymi zaburzeniami. W przypadku dzieci z autyzmem te grupy liczą około 15 do 20 osób, a w niej jest od 2 do 4 osób z zaburzeniami. Opiekunem grupy jest pedagog z kwalifikacjami terapeutycznymi. Może być wspierany przez innego nauczyciel. Każda placówka może pracować według własnych określonych metod i zasad. Przed wyborem warto spora wadzić czy oferowane zajęcia będą odpowiednie dla naszego dziecka.
Kiedy warto wysłać dziecko do przedszkola integracyjnego?
Czym jest przedszkole integracyjne? Jedną z ważnych decyzji stojących przed rodzicami jest wybór odpowiedniego przedszkola dla swojego dziecka. Jedną z opcji, które mają oni do wyboru jest przedszkole integracyjne, do którego uczęszczają w tym samym czasie zarówno dzieci zdrowe, jak i niepełnosprawne pod różnymi względami. Owa niepełnosprawność może bowiem dotyczyć kwestii umysłowych, fizycznych bądź emocjonalnych, jednak nie należy mylić przedszkola integracyjnego z placówką specjalną, bowiem w tym pierwszym przypadku wśród całości uczęszczających do przedszkola dzieci osób niepełnosprawnych jest znacznie mniej niż zdrowych.
Jak zapewnić odpowiednią opiekę dziecku z autyzmem?
Warto mieć świadomość, że autyzm nie jest chorobą, ale neuroróżnorodnością. Według kryteriów diagnostycznych klasyfikowany jest jako całościowe zaburzenie rozwoju. W związku z tym dzieci z autyzmem wymagają specjalnego wspomagania między innymi w nauce prawidłowej mowy, nawiązywania kontaktu z własnym ciałem, optymalnego reagowania na bodźce napływające z otoczenia oraz umiejętności społecznych. W naszym wpisie przedstawimy szerzej kwestię opieki jakiej wymaga dziecko z autyzmem oraz dostępnych możliwości. Zapraszamy do lektury.
Rola przedszkola w rozwoju psychospołecznym dziecka
Mądrość przedszkola zawiera się w tym, że jako profesjonalnie zorganizowane środowisko, korzysta z zasobów nabytych przez dziecko w domu, a jednocześnie stwarza możliwość wychwycenia deficytów oraz blokad, które są na bieżąco przepracowywane, dzięki opiece wysoce wykwalifikowanej kadry pedagogicznej. Warto mieć świadomość, że celem opieki przedszkolnej jest stworzenie optymalnych warunków do rozwoju zdrowej i pełnej osobowości dziecka. Jako świadoma siebie i swoich potrzeb osoba może ono stopniowo nabierać gotowości do satysfakcjonującego bycia z innymi ludźmi w bezpiecznych dla siebie warunkach. W naszym wpisie przyglądamy się roli przedszkola w rozwoju psychospołecznym dziecka w szerszej perspektywie. Zapraszamy do lektury.
Wychowanie przedszkolne dzieci z ADHD. Przed jakimi wyzwaniami stoją opiekunowie?
Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) w około 75% może być dziedziczony po przodkach. Stanowi on zaburzenie związane z działaniem układu nerwowego. Najczęściej diagnozowany jest u dzieci rozpoczynających edukację szkolną, czyli pomiędzy 6 i 9 rokiem życia. Warto mieć świadomość, że pierwsze objawy o słabym nasileniu mogą występować już we wczesnym dzieciństwie, ale bardzo trudno odróżnić je od specyficznych zachowań małych dzieci.